Recenze mojí vysílačky Tyt th-uvf1

Reklama:

Jako "první" vysílačku jsem společně s kolegy na rádiu vybral Tyt th-uvf1.

Vysílačka mne zaujala hlavně tím, že zvládá jak pásmo 2m tak i 70cm. Cena byla taky více než příznivá. Stanice stála něco málo přes 2000Kč a koupena byla v elixu. Ještě před koupí mi bylo doporučeno zakoupit si náhradní baterii, abych měl na portejblu alespoň jednu v záloze. Baterie stála okolo 700Kč. Kapacita baterie je 1500mAh a mě vydrží na celý den vysílání na "plný" výkon.

Dobrou věcí, kterou jsem neudělal je objednat si také programovací kabel. Tímto kabelem se připojí vysílačka k počítači a jednoduše se do ní nahrají všechny potřebné kanály se všemi důležitými parametry, jako jsou výkon, subtón, odskok na převaděč a další věci.

Zezačátku jsem programoval vše ručně. Dalo to práci, ale když to člověk opakuje pořád dokola není to nic složitého.

Obsah balení:

V pěkné černé krabičce dostanete vysílačku, baterii, pendrek, stojanovou nabíječku, adaptér do zásuvky, adaptér do zapalovače v autě, klips na opasek, český návod na použití a taky poutko na ruku. Poutko na ruku je dosti důležitá věc, jelikož pády stanice na zem nejsou ojedinělé. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit kvalitu provedení stanice. Vydržela několik pádů na beton i na koberec.

Obsah balení

První zapnutí:

První zapnutí je vždy veliké očekávání a radosti z nové hračky. První věcí co zjistíte, je to, že na vás stanice začne mluvit japonsky, a display vám svítí modře. Hned po zapnutí je nutné si nastavit vše tak, aby vám to nejvíce vyhovovalo. Zprávu při zpuštění mají skoro všichni nastavenou tak, aby se jim zobrazilo napětí baterie. Doporučuji nastavit si podsvětlení na oranžovou. Modrá totiž moc vidět nejde.(nepřečtete text na obrazovce)

Funkce, výkony, rozsahy:

Rozsahy a výkony:

Vysílačka má možnost vysílat dvěmi výkony. Na 70cm 4W a na 2m 5W. Tento výkon už je dostatečný na nějaké delší spojení se stejně vybavenou protistanicí. Nízký výkon potom tvoří na obou pásmech 1W. Vysílá v rozsahu: 136.000 Mhz - 174.000 Mhz (2m) a poté 400.000 Mhz - 470.000 Mhz (70cm). Má také uveden příjem na pásmech 350-390Mhz, 470-520Mhz a dále možnost vysílání na 245Mhz a 350-390Mhz. Samozřejmostí je příjem FM rádia v rozsahu 70-108Mhz.

Funkce:

První funkcí je "scan". Při programování přes počítač si můžete zvolit, které kanály mají být skenovány a které naopak ne. Já osobně mám ve scanu pouze PMR a sdílené kmitočty. Mimo to tuto funkci nepoužívám. Nevýhoda této funkce je v tom, že se při skenování nezobrazují názvy kanálů. Pokud například zahájím scan na kanále s názvem "PMR7" tak i když se skenování zastaví na 172.950 tak na display bude pořád nápis PMR7. Běhěm skenu nejde tedy zjistit na kterém kanále se vám to zastavilo.

Další funkcí je zvolení, prioritního kanálu na vysílání. Nejedná se o nastavení jednoho určitého kanálu, ale o nastavení chování stanice při duálním display. Pokud máte na obou řádcích kanály, můžete mezi nimi přepínat tlačítkem U/V. Zde je možnost dvou nastavení. Buď při stisku PTT zaklíčujete na kanále, kde byl poslední hovor, nebo podle toho který řádek máte vybraný. Já osobně doporučuji manuální vybírání vysílacího řádku. Často se stává, že na jednom řádku máte PMR (kdyby vás někdo volal) a na druhém nějakou službu nebo radioamatérské kmitočty. Pokud vás někdo zavolá na PMR a ještě před vaším stiskem PTT někdo zaklíčuje na radioamatérech, tak budete vysílat tam kde nechcete. Tj na radioamatérském kmitočtu.

Funkce VOX. Vox je funkce, která když mikrofon uslyší nějaký zvuk, tak stanice automaticky zaklíčuje. Je to v podstatě dětská chůvička. Nastavení je možné v rozsahu citlivosti 1-8.

SQL. Squelch se nastavuje v rozmezí 0-9, kdy 0 je šumová brána vypnutá. Obvyklé nastavení v terénu je 4-6 a na anténě 9.

Podsvětlení. Podvětlení je možno nstavit na automatické (při zaklíčování, otevření squelche, stisku klávesy) se rozsvítí podsvícení displaye a kláves. Další nastavení je na On a OFF, kdy na On svítí pořád a na OFF vůbec. Nastavit lze taky barva displaye. Je zde na výběr modrá, fialová a oranžová. Při modrém podsvícení já osobně na displayi nic nevidím. Proto používám oranžovou.

Je zde mnoho nastavení, které nebudu zmiňovat. Ať již z důvodu, že nevím co to je, nebo protože je to jasné. Za zmínku možná stojí funkce šetření baterií na příjem.

Technická data:

Pamětí:128
Anténní impedance:50ohm
Velikost(VxŠxH):115mm x 55mm x 31mm
Výstupní výkon:5W a 1W
Maximální šířka pásma:5 Khz/2,5 Khz
Odebíraný proud:1,6A (5W)
Citlivost:8-12uV

Souhrn:

Závěrem snad není co dodat. Vše je napsáno výše. Doporučil bych určitě nahradní baterii, programovací kabel a externí mikrofon. Při vysílání z nabíječky není slyšet žádný brum! Což považuji za velké plus. Já osobně jsem hodně vysílal z nabíječky, kdy jsem jen tahal externí mikrofon.

Snad vám tato recenze alespoň trochu pomohla při výběru. Já osobně stanici doporučuji.

Aktuálně mám stanici na poličce a k ústům tahám pouze mikrofon.

Komentáře:

Autor článku: Václav Vlček (OK2VVV)

© 2013 - 2025 Václav Vlček ok2vvv@seznam.cz